ایرج گلزاری جمیل هنرمندی که پایان آرزوهایش را در خاک کیش یافت

سفال کیش تلفیقی از سنت و مدرنیته

به گزارش زنان خبر، در سفر کیش به سفالینه هایی خاص از جنس و متریال ویژه برآمده از درون این جزیره برخورد می کنیم که از زیبایی و رنگ و لعاب خاصی برخوردار است . تلفیقی از سنت و مدرنیته که قدمت ده ساله را داراست و با معاصر بودن به اندازه تاریخ هنر سفالگری نقش در معرفی و سلیقه ایرانی برای توریست داخلی و خارجی دارد .تکنیک هایی از مینا کاری تا راکو و انواع سفالینه های تک لعابی و مهمتر آموزش سفال به شکلی کاملا تخصصی و مبتدی برای دوستداران سفالگری فراهم گردیده است .گل مارن جزیره کیش مهمترین سهم را در این زیبا آفرینی برعهده دارد .
این گل در عمق ۵ الی ۲۵ متری نسبت به موقعیت جغرافیایی کیش قابل برداشت بوده و بومیان از سالیان دور از آن جهت زیبا سازی نمای داخلی و خارجی و استحکام ساختمانها و آب انبارها استفاده می کردند تکنیک منحصر در تولید و فرآوری گل مارن این سفالینه ها در نوع خود بی نظیر بوده و به تکنیک لالجین شهرت دارد . همچنین این گل دارای خواص معدنی بوده و از آن جهت گل درمانی هم استفاده می شود .

ظرف های سفالی، شاید یکی از قدیمی ترین ساخته های دست آدمی باشد ، در گذشته های دور انسانها برای نگهداری آب و غذا اقدام به ساخت ظروفی از گل می کردند که با گذشت زمان و گسترش زندگی ،سفالگری هم تکامل یافت و شکل و رنگ سفال ها تغییر و ساخته های دست بشر از گل نسبت به گذشته تفاوت زیادی پیدا کرد .سفالگری به عنوان هنری سنتی اصول فنی خود را از گذشت های دور تا به امروز حفظ کرده است و نه تنها زندگی اجتماعی دوران های مختلفی از تاریخ را نشان می دهد بلکه ابزاری برای شناساندن تمدن اقوام مختلف بشری در طول تاریخ بوده است ، هرملتی از اشکال و نشانه های مربوط به دوره خود برای تزئین سفال بهره گرفته است .

قدمت سفالینه ها در ایران به بیش از ۱۰ هزار سال می رسد و قدیمی ترین چرخ سفالگری و کوره پخت سفال در جهان در تپه سیلک کاشان پیدا شده و کهن ترین ظرف یافته شده در کشور ، ظرف سیاه دود آلودیست که همانند قدیمی ترین ظروف سفالی است.
نخستین ظرف های سفالی که با تاریخ آن به دست آمده متعلق به هزاره چهارم پیش از زایش مسیح است که در میانرودان یافت شده است.

‘ایرج گلزاری جمیل ‘ یکی از هنرمندان ایرانی در کیش است که با گذشت بیش از ۳۰ سال از زندگیش در هنر سفالگری هنوز به این هنر علاقه مند است و تلاش می کند با نوآوری در این هنر ، فرهنگ ایران زمین را به دیگر کشورها معرفی کند .به اعتقاد وی سفالگری از هنرهایی است که سینه به سینه و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است و بسیاری برای ارامش روح به این هنر روی می آورند .

انتهای متن/*