سرانه جهیزیه پرداختی کمیته امداد به نوعروسان ۳ میلیون تومان است /اهدای بیش از ۱۰ هزار جهیزیه به مددجویان در هفته وحدت

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد اظهار داشت: سرانه جهیزیه پرداختی کمیته امداد به نوعروسان ۳ میلیون تومان است و مبلغ یک میلیون تومان نیز به عنوان هدیه ازدواج پسران تحت حمایت پرداخت می کند.

زنان خبر، فاطمه رهبر معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با اشاره به طرح پالایش مددجویی، گفت: تا کنون با اجرای این طرح در هشت ماهه نخست امسال، ۶ درصد از مددجویان از تحت حمایت این نهاد خارج شده اند و در نظر داریم تا آخر سال جاری بتوانیم این خروج و پالایش را به ۱۰ درصد برسانیم، پیش بینی می شود حدود ۹۰ میلیارد تومان با اجرای طرح پالایش در منابع کمیته  امداد صرفه جویی شود تا بتوانیم این رقم را در دیگر سرفصل های حمایتی به طور صحیح هزینه کنیم.

وی خاطر نشان کرد: بخشی از اعتبارات آزاد شده در نتیجه این پالایش برای ۴۸ هزار خانوار ورودی به چرخه حمایت کمیته امداد از ابتدای سال جاری هزینه شده است.

وی با بیان اینکه افرادی که از چرخه حمایتی این نهاد خارج می شوند در ابتدا تنها مستمری آنها قطع می شود و دیگر خدمات ارائه شده این نهاد تا احراز توانمندی آنان ادامه دارد،افزود:پالایش مددجویان تحت حمایت با هماهنگی و تفاهم استان های ذیربط اجرا شده است به طور نمونه بشاگرد با ۳ درصد دارای کمترین و استان سمنان با ۸ درصد بیشترین نرخ خروج مددجویان را به خود اختصاص داده اند و این در حالی است که  تا پایان آبان ماه امسال، ۱۶۱ هزار و ۱۰۰خانوار از چرخه حمایتی خارج شده اند.

رهبر سایر علل خروج مددجویان از چرخه حمایتی از جمله: فوت مددجو، ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار ، دریافت مسکن ، اشتغال یکی از اعضای خانواده ، دریافت و ام اشتغال و دریافت ارثیه و اموال عنوان کرد.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد با بیان اینکه در هفته وحدت به مناسبت میلاد حضرت رسول حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ جهیزیه تقدیم نوعروسان و مددجویان نیازمند خواهد شد، یادآور شد: در نظر داریم تا پایان سال پشت نوبتی‌های دریافت جهیزیه را به صفر برسانیم. این در حالیست که تا کنون از ابتدای سال به ۵۵ هزار نفر نوعروس جهیزیه پرداخت شده و ۴۵ هزار نو عروس نیز پشت نوبت دریافت جهیزیه هستند.

وی در خصوص نحوه ارائه این جهیزیه‌ها تصریح کرد: بخشی از این جهیزیه‌ها طی تفاهم نامه کمیته امداد با خیریه حضرت رقیه (س) تامین و بخشی از آن به صورت نقدی در اختیار استان‌ها قرار خواهد گرفت که استان‌ها نیز با توجه به صلاحدید خود این مبلغ را یا به صورت نقدی یا از طریق معرفی فرد به فروشگاه‌ها جهت دریافت کالای ایرانی در اختیار مددجو قرار می‌دهند.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد ادامه داد: سرانه جهیزیه پرداختی کمیته امداد به نوعروسان ۳ میلیون تومان است و مبلغ یک میلیون تومان نیز به عنوان هدیه ازدواج پسران تحت حمایت پرداخت می کند. و بخش محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز طی تفاهم با کمیته امداد تامین بخشی از این جهیزیه‌ها را بر عهده گرفته است.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد افزود: تامین جهیزیه نوعروسان پشت نوبت، پرداخت وام های مددجویی و اقساط معوق آنها ، تامین هزینه های درمانی مددجویان ، رسیدگی به مشکلات مناطق محروم از جمله مهمترین سرفصل هایی هستند که اعتبارات حاصل از اجرای طرح پالایش  در آنها مورد بهره برداری قرار گرفته است.

وی تقویت و احیای طرح شهید رجایی را  از جمله اقدامات حوزه حمایت کمیته امداد است که هم اکنون برای ارائه خدمات به مددجویان روستایی در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه بهره مندی از مددکاران خانم با توجه به جامعه مخاطب این نهاد و افزایش اختیارات اجرایی به مددکاران در دستور کار قرار دارد گفت: ۷۰ درصد مددجویان کمیته امداد را زنان و ۳۰ درصد را مردان تشکیل می دهند و این در حالی است که مددجویان زن زیر ۴۵ سال دارای مددکار خانم هستند. تا سال گذشته هزار و ۹۰۰ مددکار با کمیته امداد همکاری می‌کردند که در حال حاضر تعداد آنها به ۳ هزار و ۳۰۰ نفر رسیده است.

رهبر با تاکید بر اولویت رسیدگی به مناطق محروم کشور که دارای ضریب ۸ و ۹ محرومیت است، افزود:۲۳ هزار منبع آب آشامیدنی برای این مناطق تامین شده است و در پی پیگیری سهم سایر حوزه های دیگر در مناطق محروم کشور هستیم.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با اشاره به اینکه ۷۳ هزار دانشجو تحت حمایت کمیته امداد قرار دارد افزود : هم اکنون بیش از ۵ هزار نخبه علمی تحت پوشش وجود دارد که از این میان تعداد هزار و ۳۵۰ نفر نخبه دانشجویی و ۳هزار و ۷۰۰ نفر نخبه دانش آموزی داریم و بنیاد ملی نخبگان از کمیته امداد درخواست معرفی نماینده برای ارائه خدمات به نخبگان تحت پوشش این نهاد دارد.

رهبر سرانه پرداخت در هر ترم یک میلیون تومان در دکترا، ارشد ۵۰۰ هزار تومان و کارشناسی ۳۰۰ هزار تومان و کاردانی ۲۵۰ هزار تومان عنوان کرد.

وی در ارتباط با بیماران صعب العلاج گفت : تعداد ۵ هزار و ۱۰۰نفر بیمار خاص و ۲۱ هزار و ۲۰۰ نفر بیمار صعب العلاج تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند و تمام مددجویان این نهاد دارای بیمه پایه و بیمه تکمیلی درمان هستند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد افزود: اکنون ۲۲۰ هزار زن سرپرست خانوار بالای ۴۵ سال تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گرفته‌اند تا با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه، بتوانند از مستمری این سازمان بهره‌مند شوند بدین ترتیب تا سال ۱۴۰۵ حجم بسیاری از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد می‌توانند مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی شوند.