از سن جنینی مراقب دندان‌های فرزندانتان باشید

به همه خانم‌هایی که قصد بچه‌دار شدن دارند توصیه می‌شود قبل از بارداری حتما به دندان‌پزشک مراجعه کنند و در صورتی که دندان‌هایشان نیاز به ترمیم دارد اقدامات لازم را انجام دهند. زیرا اگر دهان مادر پاکیزه باشد شانس انتقال میکروارگانیسم‌ها به کودک کاهش می‌یابد.

به گزارش زنان خبر،رشد دندان‌های شیری از زمان جنینی شروع و حدود هفته ششم جنینی اولین نشانه ظهور دندان‌ها از حیث تشکیل و ساختار دیده می‌شود. این روند تا قبل از تولد ادامه دارد. بعد از تولد هم رشد، تکامل و تشکیل دندان‌های دائمی در جریان است. همان‌طور که می‌دانید تغذیه مادر در رشد جنین تاثیر زیادی دارد. طبیعی است رشد و تکامل نسج‌های دندانی و دهان هم متاثر از تغذیه مادر خواهد بود. کمااینکه اگر کودکی با وزن کم به دنیا بیاید یا نارس باشد احتمال اینکه بعضی از دندان‌هایش دچار کمبود کلسیم شود یا ساختار مینایی دندان‌هایش به‌طور کامل تشکیل نشود، وجود دارد. به همین دلیل مادران باید حتما در دوران بارداری از نظر تغذیه‌ای تامین باشند. نکته دیگر اینکه به همه خانم‌هایی که قصد بچه‌دار شدن دارند توصیه می‌شود قبل از بارداری حتما به دندان‌پزشک مراجعه کنند و در صورتی که دندان‌هایشان نیاز به ترمیم دارد اقدامات لازم را انجام دهند. زیرا اگر دهان مادر پاکیزه باشد شانس انتقال میکروارگانیسم‌ها به کودک کاهش می‌یابد.

بد نیست بدانید دندان‌های شیری ۲۰ عدد هستند و از حدود ۶ ماهگی ظاهر می‌شوند. منتهی دندان درآوردن برخی کودکان به تاخیر می‌افتد و گاهی حتی تا ۱ سالگی طول می‌کشد، بنابراین ۶ ماهگی عدد ثابتی نیست و ممکن است رویش دندان‌های شیری ۶-۵ ماه دیرتر انجام شود اما اگر بیش از این طول بکشد باید کودک توسط دندان‌پزشک کودکان معاینه شود. دندان‌های دائمی هم ۳۲ عدد هستند که ۲۰ تای آنها جای دندان‌های شیری درمی‌آیند و ۱۲تای بقیه طی سالیان بعد و در انتهای دهان رویش پیدا می‌کنند.

اولین دندان‌هایی که در دهان کودک ظاهر می‌شوند دندان‌های پیشین فک بالایی و گاهی هم در فک پایین هستند. رویش دندان‌های شیری تا حدود ۳ سالگی ادامه دارد. این دندان‌ها تا حدود ۷-۶ سالگی همراه کودک هستند و بعد به‌تدریج و به ترتیب می‌ریزند. اولین دندان‌هایی هم که می‌ریزند دندان‌های شیری قسمت پیشین در فک پایین هستند که از حدود ۶ سالگی می‌افتند و جای آنها دندان دائمی جایگزین می‌شود. منتهی رویش دندان‌های دائمی سلسله مراتب دارد و با گذشت زمان انجام می‌شود. یعنی اگر اولین دندان فک پایین در قسمت جلو حدود ۷-۶ سالگی دربیاید جانشین دائمی دندان کرسی حدود ۱۱ سالگی درمی‌آید. به عبارت دیگر چند سالی طول می‌کشد تا دندان‌های دائمی جای دندان‌های شیری را بگیرند و همین مساله اهمیت نگهداری دندان‌های شیری را نشان می‌دهد.

 

سلامتیسم

 

انتهای متن/*