عدم اجرای قانون ۱۰ ساله ی تسهیل ازدواج جوانان/وعده هایی که در حد حرف مانده است

ازدواج ساده و بی تجمل، از جمله سنت های پسندیده است که در دین اسلام، بر آن تاکید بسیاری شده است، اما در سال های اخیر، چالش های زیادی از جمله تعیین مهریه های بالا و موانع اقتصادی سبب شده است عزم جوانان برای عمل به این سنت الهی سست شود.

به گزارش زنان خبر؛ حرکت پر شتاب علم و پیچیدگی جوامع بشری که به دنبال خود تغییرات اساسی را در کانون خانواده ها داشته موجب شده است تا در امر ازدواج نیز مانند همه امور تغییرات چشمگیری را داشته باشد.

ازدواج در اسلام بسیار مورد توجه قرار گرفته است و توصیه فراوانی بر انجام آن شده است اما امروزه جوامع اسلامی با وجود سیستم های پیشرفته اطلاع‌رسانی از جمله ماهواره و اینترنت و نیز اهداف شومی که دشمنان امت اسلامی دنبال می‌کنند، از تغییرات غیر ارزشی مصون نمانده اند.

امروزه ازدواج برای بسیاری از جوانان به رویایی تبدیل شده است که گرچه دست یافتنی است، اما برای حرکت در مسیر تشکیل خانواده باید از هفت خان رستم و مسیر پرپیچ و خمی گذشت که همین پیچ و خم ها گاه باعث می شود جوانان قید ازدواج و تشکیل خانواده را بزنند.

با توجه به گستردگی اسباب تحریک جنسی در سطح جامعه کنونی ما، نیاز به ایجاد تسهیل در امر ازدواج برای جلوگیری از مفاسد و همچنین کاهش آلودگی به گناه، بیش تر از هر زمانی احساس می شود.

ازدواج ساده و بی تجمل، از جمله سنت های پسندیده است که در دین اسلام، بر آن تاکید بسیاری شده است، اما در سال های اخیر، چالش های زیادی از جمله تعیین مهریه های بالا و موانع اقتصادی سبب شده است عزم جوانان برای عمل به این سنت الهی سست شود.

در ازدواج آسان و تسهیل ازدواج برای جوانان معاونت امور زنان ریاست جمهوری و وزارت ورزش و جوانان دو دستگاه اجرایی هستند و کمیسیون فرهنگی مجلس به عنوان نهاد نظارتی بر عملکرد این دو دستگاه مسئول است . باید دید تا امروز  تا چه حد بر عملکرد آنها نظارت داشته است و اعتبارات اختصاص داده شده به این موضوع چقدر در همین مسیر صرف شده است.

در سال ۸۴ نمایندگان، با هدف رفع موانع ازدواج و حمایت از جوانان برای تشکیل خانواده قانون تسهیل ازدواج را با ۱۳ ماده تصویب کردند که با گذشت ۱۰ سال از تصویب، هنوز آیین نامه های آن تدوین نشده و به جز بندهای کوچک، آن هم در حوزه فرهنگی به اجرا در نیامده است.

این درحالی است که مجلس هم در این زمینه سکوت اختیار کرده است و نظیر سایر قوانین در مورد این قانون پیگیری جدی نداشته است و به صورت جدی از دولت اجرا نشدن قانون تسهیل ازدواج جوانان را مطالبه نکرده است درحالی که انتظار بود که مجلس با ورود به این مسئله از دولت و مسئولان مربوط مطالبه جدی می داشت.

در این قانون بر مواردی مانند پرداخت وام ودیعه مسکن به جوانان نیازمند اجاره مسکن، مسکن موقت برای زوج‌های جوان با عنوان اجاره به شرط تملیک که از زمین‌های دولتی یا زمین‌های اهدایی خیرین واحدهای ساختمانی ساخته و در اختیار جوانان قرار گیرد.

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت ورزش و جوانان به عنوان دو دستگاهی که متولیان اصلی امور جوانان و خانواده در کشور هستند نباید فراموش کنند که در کنار مسائلی مانند ورزش و فوتبال مسئولیت‌هایی نیز در زمینه ازدواج جوانان و تحکیم خانواده بر عهده دارند که متأسفانه در سال‌های اخیر اولویت‌های دیگری جای ازدواج جوانان را گرفته است.

شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در سال ۹۳ در اختتامیه جشنواره ملی ازدواج و خانواده جوان تصریح کرد که دولت تدبیر و امید برای تسهیل امر ازدواج جوانان ایرانی، برنامه های گسترده ای را تدارک دیده است.

لاله افتخاری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد گزارش عملکرد معاونت امور زنان ریاست جمهوری در مورد ازدواج جوانان نیز گفت: هم اکنون به یاد ندارم آیا در میان گزارش‌های ارائه شده از سوی معاونت امور زنان گزارشی در مورد حل مشکلات ازدواج جوانان وجود داشته است یا خیر؟

زهره طبیب زاده نوری نیز با انتقاد از عملکرد معاونت امور زنان و وزارت ورزش و جوانان در زمینه ازدواج جوانان، گفت: با توجه به ماده ۲۳۰ قانون برنامه پنجم توسعه مرکز امور زنان و خانواده موظف است که در مورد ۱۴ مورد مسائل خاص زنان و دختران در کشور اقدامات اجرایی داشته باشد و بودجه‌های سنواتی خود را باید بر اساس این ۱۴ محور ساماندهی کند.

 

لاله افتخاری در  نشست دغدغه‌های زن امروز در خصوص طرح ۵۵ ماده‌ای جمعیت و تعالی خانواده گفت: در حال حاضر طرح ۵۵ ماده‌ای جامع جمعیت و تعالی خانواده در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این طرح سه بخش قابل توجه دارد، درخصوص بخش اول آن گفت: بخش اول، تسهیل ازدواج جوانان است؛ امروزه ازدواج جوانان به دلیل موانع اقتصادی، اشتغال و موانع فرهنگی با مشکل روبه‌رو است که بخش عظیم آن به خود زنان بر می‌گردد.

هر ساله در حرکتی نمادین روز ملی ازدواج با عنوان روز بدون طلاق نامگذاری می‌شد که حتی برای یک روز هم که شده مذموم‌ترین حلال خدا در کشور ثبت نشود اما امسال این اتفاق نمادین هم دیگر رخ نداد و مسئولان تنها به دادن هشدار در زمینه کاهش آمار ازدواج، بالارفتن سن ازدواج، افزایش طلاق، تجرد قطعی برخی از دختران بسنده کرده‌اند و تنها حرف است و هشدار که از زبان مسئولان بیان می‌شود اما راهکار عملی تا کنون وجود نداشته است.

امسال نیز در روز ازدواج شاهد تغییر چندانی در عملکرد دولت و دستگاه های اجرایی نبوده ایم اما بهتر است دولت از امروز به فکر سال دیگر باشد تا شاید در سال آینده شاهد بهبود وضعیت ازدواج جوانان باشیم.