ابتکار:حل مشکلات زیست محیطی با حضور زنان و مشاغل سبز ممکن می شود

معاون أمور زنان و خانواده ریاست جمهوری دولت دوازدهم بابیان اینکه زنان و مشاغل سبز و فناوری می‌توانند مشکلات زیست محیطی را حل کنند، گفت:از مشاغل سبز و فناوری می‌توان برای اشتغالزایی، رفع مشکلات اقتصادی در روستاها و بهبود شرایط محیطی استفاده کرد.

به گزارش زنان خبر، معصومه ابتکار روز یکشنبه در نخستین همایش ‘نقش آفرینی زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار’ که در محل این وزارتخانه برگزار شد ،افزود: زنان به عنوان سرمایه های اجتماعی باید متناسب با تحصیلات و شرایط اجتماعی و ضرورت ها برای تامین زندگی سالم مورد توجه قرار گیرند.
به گفته وی، زنان روستایی درک عمیقی از طبیعت و منابع طبیعی دارند بنابراین با این نگاه به زنان روستایی‌می توان‌ نگاه عمیقی به توسعه پایدار روستاها داشت تا کمک رسانی لازم انجام شود.
وی اظهارداشت: بنابراین سهم زنان روستایی در اقتصاد ملی چشمگیر و قابل توجه است و باید با توجه به تحصیلات این قشر، بتوانیم کشاورزی سازگار با اقلیم، بهره وری بیشتر از آب، بهره وری در تولیدات را در کشور ایجاد کنیم.

** تخصیص ۱٫۵ میلیارد ریال برای اشتغالزایی روستایی
وی تصریح کرد: با ظرفیت سازی های صورت گرفته از سوی دولت مبلغ ١.۵ میلیارد دلار به اشتغال سازی‌ روستا‌ها اختصاص می یابد.
وی با اشاره به این که یکی از مشکلات ما در طبیعت روستایی وجود پسماندهای پلاستیکی در اماکن و تفرجگاه هاست تصریح کرد: وجود پسماند ها روستاها را مانند مناطق شهری دگرگون کرده که باید این مهم مورد توجه ویژه قرار بگیرد.
ابتکار گفت: حفاظت از قنات‌ها، بازیابی آب باران و استفاده مجدد از فاضلاب روستایی می‌تواند منابع آب را احیا و بحران آب را حل کند.
وی با بیان این که زنان روستایی با استفاده از صفحات خورشیدی می‌توانند در روستاها برق تولید کنند ،افزود: اکنون روستاهایی وجود دارد که زن‌ها با صفحه‌های خورشیدی علاوه بر تامین برق روستاهای خود توانایی فروش آن را دارند.

به گزارش ایرنا ، امروز یکشنبه در نخستین همایش ‘نقش آفرینی زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار’ تفاهم نامه سه جانبه در زمینه ترویج محصولات سالم و استاندارد با مشارکت زنان روستایی و عشایری، بین وزارت جهاد کشاورزی، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سازمان ملی استاندارد ایران امضا شد.
در این همایش کتاب ۲۳ سال تجربه توانمندی های زنان روستایی و عشایری رونمایی شد.

انتهای متن/*