آیا برای دختران مجرد گذرنامه مستقل صادر می‌شود؟

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی شرایط صدور گذرنامه برای دختران مجرد را تشریح کرد و گفت: دخترانی که ۱۸ سال سن تمام داشته باشند، به شرط رضایت والدین می توانند به صورت مستقل برای دریافت گذرنامه اقدام کنند.

به گزارش زنان خبر، به نقل از ایرنا، سرهنگ مجید صمدی روز چهارشنبه افزود: البته برای صدور گذرنامه برای دختران و پسران زیر ۱۸ سال رضایت والدین شرط است.

وی تصریح کرد: اکنون شرایط صدور گذرنامه به گونه ای شده است که همه افراد باید گذرنامه مستقل داشته باشند و دیگر اسامی و اطلاعات همراه در گذرنامه والدین ذکر نمی شود هر چند موضوع رضایت والدین برای فرزندان زیر ۱۸ سال در این زمینه مورد توجه قرار می گیرد.
سرهنگ صمدی افزود: اکنون همه اعضای خانواده گذرنامه مستقل دارند حتی برای کودکان دو ساله نیز گذرنامه مستقل صادر می شود که این موضوع از الزامات بین المللی است و پلیس ایران نیز آن را رعایت می کند.
رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی با اشاره به الکترونیکی شدن صدور گذرنامه  گفت: براین اساس دختران و همچنین پسران مجرد می توانند گذرنامه مستقل داشته باشند البته زمانی دختران و پسران مجرد می توانند برای گرفتن بدون رضایت والدین اقدام کنند که سن آن ها ۱۸ سال تمام باشد.
سرهنگ صمدی تصریح کرد: سن دخترانی که به ۱۸ سالگی رسیده به ماه و سال مد نظر است. البته پسرانی که به سن ۱۸ سالگی تمام رسیده باشند باید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کرده تا برای صدور گذرنامه اقدام کنند.
صمدی افزود: پسرانی که به سن مشمولیت نظام وظیفه رسیده اند باید از نظام وظیفه مجوز بگیرند.
رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه در پاسخ به این سووال که دختران مجرد بالای ۱۸ سال که گذرنامه اخذ کرده اند باید بار دیگر برای خروج از کشور رضایت والدین را اخذ کنند؟ گفت: از آن جایی که شرایط صدور گذرنامه مستقل برای دختران بالای ۱۸ سال رضایت والدین است، برای خروج از کشور دیگر نیازی به اخذ رضایت والدین نیست.
سرهنگ صمدی در پاسخ به این سووال که وضعیت گذرنامه خانم متاهلی که در زمان تجردی گذرنامه دریافت کرده، بعد از ازدواج چه می شود؟ گفت: خانم های متاهل برای صدور گذرنامه باید رضایت همسر را ارایه دهند هر چند این افراد در زمان تجرد گذرنامه داشته باشند اما با تغییر شرایط ، گذرنامه دیگری البته با رضایت همسر برای آن ها صادر می شود.