آشپزی درخانه و درآمدزایی

اهمیت خانواده و خانه‌داری برای خانم‌های ایرانی برای هیچ کس پوشیده نیست. در این میان، کارهای بسیاری بر دوش خانم‌ها قرار داده شده که برخی از آن‌ها مثل آشپزی یک هنر بوده و بسیار لذت بخش است.

به گزارش زنان خبر، کار آشپزی در منزل یک کار  روزانه و تکراری است که ممکن است پس از مدتی کاری بیهوده به نظر برسد. اما، شرایطی وجود دارد تا خانم‌های خانه‌دار بتوانند از هنر خود استفاده کرده و به وسیله آن حتی درآمد زایی مناسبی هم داشته باشند.

در عین حال، با پیشرفت زندگی و رشد تکنولوژی، بسیاری از افراد هستند که به دلیل مشغله‌های روزمره یا درگیری‌های کاری وقت کافی برای تهیه غذای تازه در خانه را ندارند. خانم‌های خانه‌دار و هنرمند می‌توانند این فرصت را غنیمت شمرده و از آن برای کسب درآمد استفاده کنند. همچنین، در حال حاضر شیرینی‌ها و فینگرفود خانگی نیز طرفداران بسیاری در بین مردم پیدا کرده، که در این زمینه هم فرصت خوبی برای کار آشپزی در منزل وجود دارد.

  1. سرمایه اولیه؟

برای شروع کسب و کار نیاز به یک سرمایه اولیه می‌باشد و این موضوع می‌‌تواند مانع فعالیت بسیاری از خانم‌ها شود. با این وجود، کار آشپزی در منزل نیازی به سرمایه اولیه نداشته و می‌توان از پخت غذا در همان حجمی که برای افراد خانواده تهیه می‌شود شروع کرد. به مرور با جمع شدن مقداری سرمایه از سود این کار می‌توان ظرفیت پخت و تولید غذارا افزایش داد. کار در منزل برای شما این فرصت را به وجود می‌آورد تا در هزینه‌ها نیز صرفه جویی کرده و برای اجاره محل کار و حقوق کارمندان و کارگران مبلغ اضافه نپردازید.

  1. مشتری و خریدار؟

پیدا کردن مشتری برای کار آشپزی در منزل هم مثل هر کار و شغل دیگری نیازمند اقدامات خاصی است. به خصوص این که در مورد کار آشپزی، سلیقه شخصی مشتریان و طعم مورد پسند آن‌ها نیز اهمیت پیدا می‌کند. حتی اگر بهترین آشپز دنیا باشید و دست پخت‌تان بی نظیر باشد، اگر  نتوانید برای غذاهایی که تهیه می‌کنید مشتری جذب کنید امکان موفقیت کسب ‌و کارتان وجود ندارد و نمی‌توانید از این طریق کسب درآمد کنید.  به همین دلیل بهتر است برای این کار با افراد دیگری که کار آشپزی انجام می‌دهند، به خصوص در نزدیکی محل زندگی خود، همکاری کنید و مشتری‌هایتان را بین هم تقسیم کنید. علاوه بر این موارد، سعی کنید در ابتدا کار خود را از فروش خوراکی‌های کوچک که فروش آن آسان‌تر است شروع کنید.

همچنین شرکت‌هایی وجود دارند که می‌توانند در این کار به شما کمک کنند. این شرکت‌ها مشتریان خود را دارند و نیاز به کسانی دارند تا از آن‌ها برای مشتریان خود خرید کنند. شرکت مامان‌پز در سطح شهر تهران فروش غذای خانگی را در سطح وسیع و با همکاری بیش از ۵۰۰ خانم خانه‌دار انجام می‌دهد و سنگینی بار تبلیغات و پیدا کردن مشتری را از دوش شما بر می‌دارد.

  1. خرید مواد و قیمت گذاری؟

قیمت گذاری صحیح رمز موفقیت شما در این راه جدید می‌باشد. اگر قیمت شما خیلی بالا باشد، مشتریان کمتری تمایل به خرید از شما خواهند داشت و در نتیجه میزان سفارشات شما تا حد زیادی کاهش می‌یابد. اگر قیمت شما خیلی پایین و غیر معقول باشد، ممکن است شما مبلغی کمتر از آن چه روی هر غذا هزینه می‌کنید دریافت کرده و ضرر کنید. بنابراین لازم است تا محاسبات دقیقی انجام دهید و با توجه به قیمت روز مواد اولیه برای غذاها و محصولات خانگی خود قیمت تعیین کنید. خرید مواد اولیه به صورت عمده و یا از بازار‌های میوه و تره‌باری که شهرداری تهران در محله‌های مختلف تاسیس کرده نیز می‌تواند به شما کمک کند تا خرید ارزان‌تری داشته باشید و بتوانید قیمت غذاها و سود خود را کنترل کنید.

 

  1. بهداشت و موارد قانونی؟

کار آشپزی در منزل نیاز به تهیه کارت بهداشت دارد. به این ترتیب کار شما از نظر قانونی تایید شده و مشتریان شما نیز خیالشان راحت می‌شود که غذای شما سالم و بهداشتی است. کارت بهداشت را می‌توانید از دفاتر پیشخوان دولت یا مراکز بهداشت تهیه کنید. البته حواستان باشد که لازم است تا هر ۶ ماه یک بار آن را تمدید کنید. علاوه بر این، کار کردن با شرکت‌های معتبری مثل مامان‌پز می‌تواند تاییدی بر کیفیت کار شما نزد مشتریان باشد

 

انتهای متن/*